United Nations Global Compact

United Nations Global Compact (UNGC), najveća je svjetska inicijativa za korporativnu održivost, osnovana s ciljem poticanja tvrtki diljem svijeta na usvajanje održivih i društveno odgovornih politika usklađenih s univerzalnim načelima. UNGC traži od tvrtki da poštuju osnovne etičke i društvene standarde u svojem poslovanju, što uključuje ljudska prava, rad, zaštitu okoliša i borbu protiv korupcije.


S više od 20.000 sudionika u više od 160 zemalja, UNGC predstavlja globalnu platformu koja omogućava tvrtkama da usklade svoje poslovne strategije s univerzalnim vrijednostima, istovremeno pridonoseći ostvarivanju Ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih naroda (SDGs). Ovi ciljevi usmjereni su na ključne globalne izazove kao što su siromaštvo, nejednakost, klimatske promjene i održivi gospodarski rast. Promicanjem suradnje među tvrtkama, vladama i civilnim društvima, UNGC potiče stvaranje partnerstava koja unapređuju inovacije, poboljšavaju društvene i ekološke rezultate te osiguravaju dugoročan uspjeh i tvrtkama i zajednicama.

Deset načela UN Global Compacta

Deset načela UN Global Compacta služe kao univerzalni okvir koji usmjerava tvrtke prema održivim i društveno odgovornim praksama. Zasnovana na međunarodno priznatim deklaracijama i konvencijama, ova načela obuhvaćaju četiri ključna područja: ljudska prava, rad, zaštitu okoliša i borbu protiv korupcije. Integriranjem ovih načela u svoje strategije i poslovanje, tvrtke ne samo da ispunjavaju svoje temeljne odgovornosti prema društvu i planetu, već i stvaraju temelje za dugoročan uspjeh. Ovakav pristup utemeljen na načelima osigurava etično poslovanje i pridonosi ostvarivanju globalnih razvojnih ciljeva.


Deset načela United Nations Global Compacta izvedeno je iz Opće deklaracije o ljudskim pravima, Deklaracije Međunarodne organizacije rada o temeljnim načelima i pravima na radu, Deklaracije iz Rija o okolišu i razvojui Konvencije Ujedinjenih naroda protiv korupcije.

Ljudska prava

Načelo 1: Tvrtke trebaju podržavati i poštovati zaštitu međunarodno priznatih ljudskih prava.

Načelo 2: Tvrtke trebaju osigurati da ne sudjeluju u kršenju ljudskih prava.

Radni standardi

Načelo 3: Tvrtke trebaju podržavati slobodu udruživanja i učinkovito priznavati pravo na kolektivno pregovaranje.

Načelo 4: Tvrtke trebaju raditi na uklanjanju svih oblika prisilnog i obveznog rada.

Načelo 5: Tvrtke trebaju osigurati učinkovitu zabranu dječjeg rada. 

Načelo 6: Tvrtke trebaju ukloniti diskriminaciju u vezi sa zapošljavanjem i zanimanjem.

Zaštita okoliša

Načelo 7: Tvrtke trebaju podržavati preventivni pristup ekološkim izazovima.

Načelo 8: Tvrtke trebaju poduzimati inicijative za promicanje veće odgovornosti prema okolišu. 

Načelo 9: Tvrtke trebaju poticati razvoj i širenje ekološki prihvatljivih tehnologija.

Borba protiv korupcije

Načelo 10: Tvrtke se trebaju boriti protiv korupcije u svim njezinim oblicima, uključujući iznudu i podmićivanje.